#PEKABEXGOESGREEN – nasza misja w zakresie ekologii
Idea #PekabexGoesGreen to uzupełnienie naszej strategii biznesowej. Nasza misja to zmniejszenie do minimum oddziaływania działalności na środowisko naturalne oraz klimat. Projektujemy, produkujemy oraz budujemy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Działania na rzecz klimatu stanowią dla nas priorytet w przypadku podejmowania wszelkich decyzji biznesowych i inwestycyjnych. Naszą rolą jest dostarczanie najlepszych inżyniersko oraz ekologicznych rozwiązań dla budownictwa.
EPD
EPD – Environmental Product Declaration to świadectwo oceny oddziaływania produktu na środowisko na poszczególnych etapach jego wytwarzania oraz cyklu życia: analizując etapy pozyskania materiałów do wytworzenia danego produktu, przez etap produkcji, transport, montaż, użytkowanie, po utylizację i recykling.
Zgodnie z naszą misją obniżenie emisyjności produktów stanowi jeden z kluczowych celów.
Certyfikacja EPD naszych produktów realnie wpływa na:
- Uzyskanie większej liczby punktów w przypadku certyfikacji wielokryterialnej zrównoważonych budynków (np. BREEM, LEED
POLITYKA KLIMATYCZNA
Mając świadomość postępujących zmian klimatu i ich skutków w skali mikro i makro, jak również istotnej roli biznesu w przechodzeniu na niskoemisyjną gospodarkę, podjęliśmy decyzję o przyjęciu i wdrożeniu Polityki Klimatycznej Grupy Pekabex. Ochrona klimatu nie jest dla nas tylko trendem, ale zobowiązaniem wobec przyszłych pokoleń. Chcemy, aby nasza działalność i prowadzone inwestycje były odpowiedzialne środowiskowo i społecznie. Celem Polityki Klimatycznej Grupy Pekabex jest przeciwdziałanie zmianom klimatu, adaptacja do zachodzących w nim zmian oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych emitowanych w związku z funkcjonowaniem organizacji. Grupa Pekabex, zdając sobie sprawę jak ważnym społecznie zagadnieniem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu, podejmuje działania na rzecz ograniczania globalnego ocieplenia poprzez utrzymanie wzrostu temperatury poniżej 2°C względem poziomów z okresu przedindustrialnego i dążenie do ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C powyżej poziomów z okresu przedindustrialnego.
Dowiedz się więcej
Zapoznaj się z naszą Polityką Klimatyczną
OBNIŻENIE EMISJI CO2
Podejmujemy szereg działań w zakresie obniżenia emisji CO2:
Naszym ambitnym celem jest obniżenie emisji CO2 oraz dążenie do neutralności klimatycznej – dlatego inwestujemy w farmy fotowoltaiczne oraz zakup gwarancji pochodzenia energii z odnawialnych źródeł.
KALKULATOR
Nasze zakłady obniżają emisję CO2 o:
ZAKŁAD | ROCZNA PRODUKCJA MWH | ŚLAD WĘGLOWY KG |
POZNAŃ | 50 | 34 250 |
MSZCZONÓW | 1000 | 685 000 |
GDAŃSK | 500 | 342 500 |
GDAŃSK KOKOSZKI | 500 | 342 500 |
SUMA | 2050 MWH | 1 404 250 KG |
POSADŹ DRZEWA Z PEKABEX
Podejmujemy szereg działań w zakresie obniżenia emisji CO2:
Naszym ambitnym celem jest obniżenie emisji CO2 oraz dążenie do neutralności klimatycznej – dlatego inwestujemy w farmy fotowoltaiczne oraz zakup gwarancji pochodzenia energii z odnawialnych źródeł.
CELE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU 2030
Poprzez nasze działania wspieramy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, określone w Agendzie 2030 – strategii rozwoju świata do 2030 roku, zawierającej 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals).
CZYSTA I DOSTĘPNA ENERGIA
- Redukujemy emisję CO2 poprzez zakup gwarancji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł,
- Redukujemy emisję CO2 poprzez inwestycje w produkcję własnej energii elektrycznej – montaż paneli fotowoltaicznych na dachach fabryk,
- Monitorujemy i redukujemy zużycie energii elektrycznej – modernizacja oświetlenia na LED, modernizacja urządzeń produkcyjnych pod względem zastosowania nowocześniejszych silników, które zużywają mniej energii (zastąpienie silników pierścieniowych przez silniki klatkowe nowego typu, modernizacja suwnic).
INNOWACYJNOŚĆ, PRZEMYSŁ, INFRASTRUKTURA
- Zmniejszamy emisję CO2 produktu, dzięki przejściu na cement niskoemisyjny,
- Wdrażamy innowacyjne rozwiązania technologiczne w obszarze produkcji – np. maszyna separacyjna do kruszywa i zawrotu wody do produkcji (modernizacja parku maszynowego i usprawnienie technologii).
ODPOWIEDZIALNA KONSUMPCJA I PRODUKCJA
- Monitorujemy oraz zwiększamy procentowy udział użycia wody recyklingowej w procesach technologicznych (efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych),
- Wykorzystujemy wodę deszczową do celów produkcyjnych,
- Segregujemy i poddajemy recyklingowi odpady – obecnie przekazujemy 99% wytworzonych odpadów do recyklingu i ponownego wykorzystania.
DZIAŁANIA W DZIEDZINIE KLIMATU
- Zwiększamy udział odnawialnych źródeł energii wykorzystywanych w procesach,
- Pracujemy nad wdrożeniem zmian technologicznych w zakresie produkcji elementów obniżających emisję CO2,
- Modernizujemy flotę samochodową – zakupujemy pojazdy hybrydowe,
- Modernizujemy lub zmieniamy źródła ciepła na te o niższym stopniu emisyjności.
BUDOWA W ZGODZIE Z POSZANOWANIEM NATURY
Uzyskaliśmy certyfikat zgodności z normą ISO 14001:2015, świadczący o naszym zobowiązaniu do zrównoważonego zarządzania środowiskiem. To potwierdzenie naszego działania zgodnie z normami ochrony środowiska, przy jednoczesnym ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
BUDOWA W ZGODZIE Z POSZANOWANIEM NATURY
Uzyskaliśmy certyfikat zgodności z normą ISO 14001:2015, świadczący o naszym zobowiązaniu do zrównoważonego zarządzania środowiskiem. To potwierdzenie naszego działania zgodnie z normami ochrony środowiska, przy jednoczesnym ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
POLITYKA ZINTEGROWANEGO SYSTEMU ZARZĄDZANIA
Posiadamy certyfikat ISO 14001:2015 w zakresie generalnego wykonawstwa oraz montażu elementów prefabrykowanych. Wdrożenie tego systemu potwierdza, że wszystkie nasze budowy realizowane są zgodnie ze wszystkimi wymogami prawa w zakresie ochrony środowiska oraz spełniają najwyższe standardy zarządzania środowiskiem. Wszyscy podwykonawcy współpracujący z Pekabex zobowiązani są do przestrzegania wymogów oraz wysokich standardów wewnętrznych firmy w zakresie poszanowania oraz odpowiednich działań ograniczających oddziaływanie na środowisko.
Dowiedz się więcej
Zapoznaj się z naszą Polityką Zintegrowaną
BUDOWA W ZGODZIE Z POSZANOWANIEM NATURY
OGRANICZENIE ŚLADU WĘGLOWEGO NA ETAPIE PROJEKTOWANIA
Analiza materiałów budowlanych już na etapie procesu projektowego, wykorzystując specjalistyczne programy analizujące emisję CO2 budynku.
ELEMENTY KONSTRUKCYJNE
Zwiększona wytrzymałość elementów konstrukcyjnych z zoptymalizowanymi wartościami nasyceń materiałów składowych.
ANALIZA USYTUOWANIA PROJEKTOWANEGO BUDYNKU
Analiza inwestycji pod względem usytuowania budynku względem stron świata oraz nasłonecznienia.
DOBÓR NISKOEMISYJNYCH MATERIAŁÓW
Analiza materiałów budowlanych pod względem emisji CO2. Zastosowanie niskoemisyjnego cementu do wylewania posadzek.
ZASTOSOWANIE RETENCJI WODY DESZCZOWEJ
Zatrzymanie wód opadowych i roztopowych i ponowne wykorzystanie, np. do podlewania terenów zielonych.
STANOWISKA DO ŁADOWANIA AUT ELEKTRYCZNYCH
Wykonanie niezbędnej infrastruktury do wyposażania określonych miejsc postojowych w ładowarki do aut elektrycznych
DOMKI DLA OWADÓW, PTAKÓW I MAŁYCH SSAKÓW
Przewidujemy montaż budek lęgowych dla ptaków, owadów i małych ssaków zgodnie z wytycznymi.
EFEKTYWNOŚĆ OŚWIETLENIA
Doświetlenie wnętrza budynku światłem naturalnym oraz zastosowanie energooszczędnego oświetlenia LED, sterowanego czujnikami ruchu.
WYSOKA JAKOŚĆ MATERIAŁÓW
Korzystanie z bazy niskoemisyjnych materiałów opierając się na posiadanych EPD dostawców. Dostarczane drewno na budowę posiada certyfikaty FSC, potwierdzające legalność pochodzenia.
LOKALNE ZAKUPY
Wybór dostawców oraz producentów materiałów budowlanych w bliskim zasięgu budowy ogranicza ślad węglowy powstały w wyniku transportów.
RECYKLING ODPADÓW
Gospodarka odpadami opierająca się na hierarchii postępowania z odpadami –odpady przekazywane w pierwszej kolejności do recyklingu, a nie do unieszkodliwienia.
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
Teren budowy zasilany energią odnawialną – wyposażony w panele fotowoltaiczne na dachach
kontenerów.
DIGITALIZACJA PROCESÓW
Stosowanie dokumentacji inwestycyjnej w formie elektronicznej. Stosowanie narzędzi komunikacji zdalnej, ograniczającej podróże i emisję CO2
EKO TRANSPORT
Pojazdy ciężarowe dostarczające elementy prefabrykowane na budowę spełniają najwyższa standardy emisji spalin – minimalne wymagania dla floty transportowej to norma EURO5/EURO6.
NAJWYŻSZE STANDARDY I PRZEPISY
Każda budowa posiada certyfikat ISO 14001:2015 potwierdzający spełnienie najwyższych standardów i przepisów ochrony środowiska na każdej z naszych budów.
APTECZKI EKOLOGICZNE
Apteczki na każdej budowie, wyposażone w sorbent oraz materiały niezbędne do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko i człowieka podczas ewentualnego rozlania olejów i chemikaliów.
OCHRONA ŚRODOWISKA NATURALNEGO
Zabezpieczenie istniejących drzew oraz gruntu przez uszkodzeniem i przedostaniem się zanieczyszczenia do środowiska naturalnego.
MAGAZYNOWANIE MATERIAŁÓW I ICH PONOWNE UŻYCIE
Wyznaczone miejsca do czyszczenia aut transportujących beton w celu odzyskiwana kruszywa z płukania.
ZIELONE STANDARDY
DEVELOPMENT
EPD DLA ELEMENTÓW
Wszystkie elementy konstrukcyjne zastosowane w naszych inwestycjach deweloperskich posiadają certyfikat EPD – Environmental Product Declaration -dokument opisujący oddziaływanie produktu na środowisko podczas jego całego cyklu życia.
BAZA NISKO EMISYJNYCH MATERIAŁÓW
Utworzyliśmy bazę niskoemisyjnych materiałów wykorzystywanych zarówno w procesie produkcyjnym jak i budowlanym opierając się na posiadanych EPD dostawców.
LEGALNIE POZYSKANE DREWNO
Materiały drewniane na budowie posiadają certyfikat FSC – Forest Stewardship Council. Certyfikat stanowi dowód, że produkcja, przetwarzanie i handel drewnem oraz produktami pochodzenia leśnego odbywa się w zgodzie z obowiązującymi przepisami UE.
ZASTOSOWANIE MATERIAŁÓW BEZ LOTNYCH ZWIĄZKÓW ORGANICZNYCH
Materiały wykończeniowe lub budowlane wybierane są na podstawie kryterium braku zawartości LZO lub niskiej emisji lotnych związków organicznych (LZO).
15 – MINUTOWE MIASTA
Idea ta zakłada iż większość codziennych potrzeb mieszkańców jest dostępna w odległości do przebycia w kwadrans, co znaczenie wpływa na ograniczenie hałasu i emisji CO2.
INFRASTRUKTURA ROWEROWA
Budowane inwestycję wyposażone są w infrastrukturę wspomagającą zrównoważony i ekologiczny transport – nasze osiedla wyposażone są we wiaty rowerowe oraz ścieżki rowerowe sprzyjające bezpieczeństwu.
Projektowanie bez barier
Projektowane budynki posiadają certyfikat potwierdzający dostosowanie obiektu do potrzeb użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, osób z czasową niepełnosprawnością i rodziców z dziećmi.
Ekologiczna instrukcja dla mieszkańców
Każdy inwestor otrzymuje poradnik ekologiczny w jaki sposób może przyczynić się do ochrony środowiska oraz wdrożyć zrównoważone podejście w swoim codziennym życiu.
DOMKI DLA OWADÓW I PTAKÓW
Obszary zielone znajdujące się przy budowanych obiektach wyposażone są w budki lęgowe dla ptaków, owadów i małych ssaków zgodnie z wytycznymi wynikającymi z zaleceń zatrudnionego ekologa.
Łąki kwietne
Na osiedlach projektowane są łąki kwietne co sprzyja zwiększeniu bioróżnorodności. Pełnią także funkcję izolacyjną, zapobiegając tzw. efektowi wysp cieplnych. Ponadto stosowanie roślinności odpornej na susze pozwala ograniczyć konieczność podlewania.
Zielone miejsca rekreacyjne
Lokalizacje inwestycji znajduję się w niedalekiej odległości od terenów rekreacyjnych, które sprzyjają do spędzania wolnego czasu na łonie natury.
Panele fotowoltaiczne
Inwestycje mieszkalne wyposażone są w instalacje fotowoltaiczne zapewniające produkcje energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Pompy ciepła i rekuperacja
Możliwość wyposażenia budynków w instalacje odnawialnych źródeł energii – zwiększając jednocześnie efektywność energetyczną budynku poprzez korzystanie z zasobów naturalnych na potrzeby chłodzenia i ogrzewania budynku.
Energooszczędne okna
Zastosowanie energooszczędnych 2 lub 3-szybowych okien przyczyniających się bezpośrednio do ograniczenia emisji hałasu zewnętrznego oraz zwiększeniu efektywności cieplnej pomieszczenia.
Ładowarki do samochodów elektrycznych
Wybrane miejsca postojowe wyposażone w stacje ładowania aut elektrycznych.
ZASTOSOWANIE RETENCJI WODY DESZCZOWEJ
Inwestycje wyposażone w zbiorniki wody opadowej i roztopowej dające możliwości ponownego jej wykorzystania do pielęgnacji terenów zielonych.
Technologia Smart Home
Instalacja w mieszkaniach przygotowana do instalacji ekologicznej technologii SMART sprzyjającej zdalnemu zarządzaniu oświetleniem oraz urządzeniami w pomieszczeniach.
Nawiewniki i filtry antysmogowe
Wyposażenie wentylacji w filtry antysmogowe daje dostęp użytkownikowi do oczyszczonego powietrza nie zawierającego zanieczyszczeń pyłu typu PM10 i PM2,5.
CELE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU 2030
W 2022 roku Pekabex dołączył do PLGBC – Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. W związku z przystąpieniem do Stowarzyszenia Pekabex:
- działa w grupach roboczych PLGBC,
- bierze czynny udział w tworzeniu raportów oraz publikacji dotyczących zrównoważonego budownictwa.
Zobacz publikacje, które współtworzyliśmy z liderami branży budowlanej: