Dzisiaj został opublikowany najważniejszy doroczny dokument Grupy Kapitałowej Pekabex – Raport Roczny za rok 2023, który podsumowuje efekty naszej pracy we wszystkich aspektach. Pokazuje on wyraźnie, że firma dobrze się rozwija, mimo kryzysu na rynku budowlanym.
W minionym roku Grupa zrealizowała 431 kontraktów budowlanych w Polsce i za granicą, obejmujących zarówno generalne wykonawstwo inwestycji, jak i dostawę konstrukcji prefabrykowanych. Zrealizowane projekty cechowało znaczne zróżnicowanie pod względem projektowym, produkcyjnym oraz logistycznym.
Pod względem wypracowanego zysku odnotowaliśmy wzrost EBITDA o 9 proc. r/r i zysku netto o 2 proc. r/r, pomimo niższych przychodów o niespełna 7 proc. r/r. Osiągnęliśmy 1,56 mld zł przychodów ze sprzedaży, głównie w segmentach realizacji kontraktów: prefabrykacji (884,7 mln zł) oraz usługi budowlane (610,2 mln zł). Grupa zwiększyła również swój portfel zamówień, który na koniec 2023 roku wynosił 1,29 mld zł.
Druga połowa roku 2023 okazała się dla nas bardzo wymagająca, a nałożył się na to kryzys gospodarczy w Europie Zachodniej i znacząco mniejsze zamówienia ze Szwecji i Niemiec. Roczny wolumen produkcji w naszych sześciu zakładach spadł o 22 proc. r/r i wyniósł 206,2 tys. m3, podczas gdy w roku 2022 było to 264,1 tys. m3.
Są to dobre wyniki, jednak rok 2023 był kolejnym rokiem gwałtownych zmian, koniunktura była bardzo zmienna: w drugiej połowie roku obserwowaliśmy znaczące pogorszenie klimatu inwestycyjnego, dużą konkurencyjność i walkę o zlecenia. Był to rzeczywiście wymagający okres, odczuliśmy skutki kryzysu nieruchomościowego i spadków cen w Zachodniej Europie, szczególnie w Niemczech i Szwecji. Jednak biorąc pod uwagę mega trendy, spodziewamy się znaczącej poprawy koniunktury. Wierzymy, że nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnych miast, szczególnie w kontekście rosnącego zapotrzebowania na mieszkania w Polsce i Europie, zapowiedzi rządzących w zakresie wzmocnienia samorządowego segmentu rynku mieszkaniowego, jak i krótki okres na wykorzystanie przyznanych środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Zwracamy uwagę na pracę, jaką spółka wykonuje od lat w segmencie mieszkaniowym. Uważamy, ze wypracowany przez nas system budowy i projektowania System Pekabex® Budynki Mieszkalne jest najlepszą odpowiedzią na te wyzwania. Będziemy pracowali nad ciągłym doskonaleniem naszego produktu w zakresie projektowania, produkcji i budowy, podkreślając zalety zastosowania naszego systemu, takie jak: krótszy czas, niższe koszty budowy i wyższa jakość. Jednym z celów, jakie sobie stawiamy, jest budowa 10 tysięcy domów i mieszkań rocznie, zarówno w Polsce, jak i Europie, zarówno w formule własnych inwestycji, częściowo w generalnym wykonawstwie, jak również w zakresie wyłącznie konstrukcji. – powiedział Robert Jędrzejowski, prezes Pekabex.
Dążymy do doskonalenia naszej działalności w zakresie ochrony środowiska i społecznej odpowiedzialności biznesu. Rynek budowlany kieruje się w stronę zapewnienia w ofercie niestandardowych, przyjaznych środowisku i elastycznych rozwiązań, które dają możliwość wyróżnienia się i podniesienia atrakcyjności obiektów. Dlatego rynek elementów prefabrykowanych będzie coraz bardziej docenianym i rosnącym segmentem rynku budowlanego, odpowiadającym na współczesne wyzwania. Pekabex kontynuuje prace nad własnymi zrównoważonymi rozwiązaniami – liczymy ślad węglowy w naszych konstrukcjach, instalujemy panele fotowoltaiczne na dachach fabryk, a także przygotowujemy się do wybudowania pierwszych obiektów z cementu zeroemisyjnego, powstałego dzięki budowanym przez cementownie instalacjom wychwytywania CO² . – powiedział Robert Jędrzejowski, prezes Pekabex.