W dniach 11-12 października 2023 roku miało miejsce XXI Samorządowe Forum Kapitału i Finansów 2023. Jednym z tematów poruszanych podczas wydarzenia była rola oraz potencjał samorządów w rozwiązywaniu problemu, jakim jest w Polsce kryzys mieszkaniowy. W debacie wziął udział Przemysław Borek, Prezes Pekabex BET, i podzielił się swoją perspektywą dotyczącą wyzwań związanych z brakiem dostępnych mieszkań w Polsce, proponując rozwiązania budownictwa prefabrykowanego.
W jaki sposób budownictwo modułowe może wspierać proces rozwoju budownictwa mieszkaniowego i ich dostępności w różnych programach realizowanych przez władze samorządowe?
Zanim przejdę do sytuacji w Polsce, wspomnę, że od kilkunastu lat realizujemy budowy na rynku szwedzkim. Tam naszymi odbiorcami lokali są albo spółki gminne, albo podmioty komercyjne, które oferują mieszkanie w ramach najmu instytucjonalnego. Tam jest to najpowszechniejsza metoda udostępniania mieszkań, szacunkowo w tej formule funkcjonuje 70% najemców. Wszystko świetnie działało, aż do zeszłego roku, kiedy podniosły się stopy procentowe. Choć w Polsce zjawisko to jest bardziej odczuwalne, to już nawet 2% różnicy ma duże znaczenie dla dostępności finansowej. W ostatnich miesiącach wzrosło zainteresowanie i rozpoczęcie nowych budów przez deweloperów. To właśnie z racji tego, że pojawił się program w ramach korzystnego oprocentowania na zakup pierwszych mieszkań. Instrumenty finansowe odgrywają więc kluczową rolę.
Działania Pekabex
W Polsce Pekabex rozpoczynał działania na szerszą skalę w ramach Programu „Mieszkanie Dla Rozwoju” od projektu w Toruniu. Był to projekt na terenach częściowej rewitalizacji dawnej jednostki wojskowej. Zrealizowaliśmy nowe osiedle złożone z 8 budynków, 320 mieszkań, całość została wykonana w 17 miesięcy. Coś, co w warunkach przetargowych było wyliczone na 27 miesięcy i określane jako „nierealne przy zrealizowaniu całego osiedla z infrastrukturą zewnętrzną” my, tak jak wspomniałem, zrealizowaliśmy w 17 miesięcy, plus 2 miesiące na odbiory.
Podobnie współpracowaliśmy lokalnie z Towarzystwem Budownictwa Społecznego we Włocławku. Pierwszy etap inwestycji zrealizowaliśmy kilka lat temu, a w tym roku wygraliśmy kolejny przetarg. W ramach Programu „Mieszkanie Dla Rozwoju” kończymy realizację osiedla mieszkaniowego w Sianowie. W ostatnim tygodniu rozpoczęliśmy duży projekt dla TBS w Katowicach.
Aby program rozwoju budownictwa mieszkaniowego był skuteczny, to oprócz dostępnych gruntów i właściwego finansowania, istotny jest należyty wybór wykonawcy i osób które uczestniczą w danym projekcie. To, że osiedle w Toruniu udało się tak szybko ukończyć, to dzięki zaangażowaniu wszystkich biorących w nim udział. Lokalnie współpracowaliśmy z samorządem toruńskim i osoby, które były przypisane do tego projektu robiły wszystko, żeby to się udało, bez niepotrzebnego wydłużania czasu.
Wybór wykonawcy
Przy wyborze wykonawcy największym ryzykiem jest pułapka najniższych cen. Jeżeli chodzi o przetargi, kryteria ocen są czasem zbyt pobieżne, a firmy dobierane z nienależytą oceną wiarygodności. Doprowadzają one potem do wielu problemów, takich jak opóźnienie procesu inwestycyjnego nie o kilka tygodni, ale miesięcy czy lat. Jest to niezwykle ważne, aby dobierać kompetentnych wykonawców którzy zapewniają zakończenie projektu sukcesem. – mówił Prezes Przemysław Borek.
Decydując się na usługi generalnego wykonawstwa Pekabex, inwestor może liczyć na szereg korzyści płynących z tej formy realizacji. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie kosztów dla zlecającego – zapewniamy nadzór nad poszczególnymi działaniami oraz jakością wykonanych prac. Jesteśmy także w stanie szybko i skutecznie reagować na wszelkie powstałe opóźnienia, jak również zwiększyć efektywność całego procesu budowlanego.
Korzystając z oferty Pekabex zyskujesz gwarancję współpracy z firmą posiadającą ugruntowaną pozycję na rynku z doświadczeniem oraz zapleczem specjalistów z branży budowlanej. Odpowiednie kompetencje i kwalifikacje wpływają na najwyższą jakość wykonania prac budowlanych.