Grupa Pekabex ma świadomość postępujących zmian klimatu i ich skutków w skali mikro i makro, jak również istotnej roli biznesu w przechodzeniu na niskoemisyjną gospodarkę. O tym, jak spółka przeciwdziała zmianom klimatu i jaki sposób redukuje emisję gazów cieplarnianych. Opowiada Przemysław Borek – Prezes Zarządu Pekabex Bet S.A.
ESG w Pekabeksie? Czy mógłby Pan opowiedzieć, w jaki sposób firma realizuje te założenia? Jakie ciekawe rozwiązania zostały wypracowane?
ESG, czyli w skrócie: środowisko, społeczna odpowiedzialność i kwestie przejrzystości zarządczej. To obszary, których raportowanie stało się formalnym obowiązkiem, i łączy się ze spełnieniem określonych zadań. Pekabex już kilka lat temu podjął działania na rzecz implementacji wartości zrównoważonych w życie spółki.
Jeżeli chodzi o środowisko, czyli „E” – to jest to chyba największy i najistotniejszy obszar. Choć tutaj konsekwencji naszych działań nie widzimy natychmiastowo. Jeżeli mamy możliwość skorzystania z nowoczesnych technologii, które potrafią zmniejszyć nasz wpływ na środowisko – to z nich korzystamy. Głównym celem spółki w zakresie środowiska stało się ograniczanie jej wpływu na otaczający nas świat. W pierwszej kolejności energia elektryczna jak i cieplna – zamontowane zostały panele fotowoltaiczne na dachach naszych fabryk – produkujące zieloną energie i jednocześnie obniżające emisje CO2 do atmosfery. Sukcesywnie zwiększamy udział energii odnawialnej w ogólnym bilansie. Ponadto zmienione zostały źródła ciepła na te o mniejszej emisyjności jak i wdrożone zostały termomodernizacje budynków . Pod względem technologicznym wykorzystujemy powstałe w procesie ciepło do ogrzewania kruszyw na węźle betoniarskim, dzięki czemu, szczególnie w okresie zimy, mamy możliwość uzyskania mieszanki betonowej o lepszych parametrach.
Również zrównoważone zakupy stanowią dla nas priorytet. Kupujemy kruszywa i cement ze źródeł przyjaznych dla środowiska oraz używamy cementów niskoemisyjnych o zmniejszonej ilości CO2 do produkcji naszych elementów w fabryce w Gdańsku. Ponadto analizujemy wpływ na środowisko zakupionych materiałów jak i podejście naszych dostawców do kwestii środowiskowych. Uzyskaliśmy również certyfikat ISO 14001:2015 potwierdzający zgodność naszych fabryk i budów z najwyższymi standardami ochrony środowiska.
W firmie działa Centrum Badań i Rozwoju, w ramach którego przeprowadzane są analizy techniczne. Mają one na celu obniżenie śladu węglowego oraz tworzenie nowych rozwiązań przyjaznych środowisku, np. poprzez regularne badania nad mieszankami betonu w każdym z naszych laboratoriów. Wszystkie typy naszych elementów posiadają certyfikat EPD określający ślad węglowy produktu.
Ponadto wymieniamy flotę na auta hybrydowe, planujemy zoptymalizowane i przemyślane transporty elementów i materiałów jak i współpracujemy z firmami logistycznymi, które posiadają flotę spełniającą co najmniej normę Euro6, Są to małe kroki, które jednak mają ogromny wpływ na otaczający nas świat.
Czy według Pana budownictwo prefabrykowane realizuje strategie zrównoważonego rozwoju?
Zdecydowanie tak. Prefabrykacja to synonim zrównoważonego budownictwa/rozwoju. Przede wszystkim poprzez skrócenie czasu realizacji procesu inwestycyjnego, wykorzystanie zasobów zgodnie z zaprojektowanym zapotrzebowaniem czy też stosowanie materiałów z recyklingu.
Nasze zrównoważone podejście obrazuje się na wiele sposobów. Między innymi jest to fakt iż 99% odpadów produkcyjnych powstałych na terenie zakładów, przekazywanych jest do recyklingu. Inny sposób, poprzez optymalizacje gospodarki materiałowej i wdrożenie gospodarki o obiegu zamkniętym – zastosowanie na fabrykach recyklingu wody technologicznej i ponowne jej wykorzystanie w procesie.
Daje Pan przykład ekologicznego podejścia do życia m.in. przyjeżdżając do pracy rowerem. Czym dla Pana jest ekologia?
Będąc jeszcze na studiach byłem współzałożycielem międzywydziałowego koła naukowego Ekologia-Inżynieria. Jego nadrzędnym celem było wspieranie tych inicjatyw, które łączą rozwiązania techniczne z zachowaniem tego, co przyroda nam oferuje. W jego ramach organizowaliśmy spotkania, mające służyć budowaniu świadomości i określonych postaw. Uczelnia była techniczna, czyli ten główny nurt był związany z przekształcaniem świata w sposób inżynierski. Chodziło nam jednak przede wszystkim o to, by w tym myśleniu i próbie zmiany świata, nie zapomnieć skąd przyszliśmy.
Podczas dwóch „eventów” firmowych, czyli na otwarciu Osiedla Ja_Sielska i Pikniku Rodzinnym powielił się temat budowania domków dla małych zwierząt. Czy mógłby Pan opowiedzieć coś więcej o tej inicjatywie?
W procesie produkcji szalunków wykorzystujemy sklejkę. Z mniejszych elementów, takich, których już nie możemy wykorzystać do procesu produkcyjnego , nasi stolarze zbijają domki dla ptaków. Później rzeczywiście obdarowujemy różne organizacje i szkoły, dzieląc się ideą recyklingu.
Interesuje się Pan podobno pszczelarstwem, skąd taka pasja?
Jestem synem pszczelarza i przez dużą część swojego życia pracowałem przy pszczołach. Sam się tym nie zajmuję, ale uważam, że jest to bardzo wdzięczna pasja i/lub sposób na życie. W samym Pekabeksie mamy kliku kolegów, którzy zajmują się pszczelarstwem z dużym powodzeniem. Lubię przyglądać się życiu pszczół poprzez literaturę. Niedawno czytałem Historię pszczół Mai Lunde – fabularyzowaną opowieść o tym, jaką rolę pełnią w naszym życiu pszczoły. Polecam!
Dziękujemy za rozmowę.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, oraz mediami społecznościowymi: facebook, linkedin.