W dzisiejszej rozmowie z Mohammedem Eleyanem, Asystentem Projektanta BIM w naszej Firmie poruszyliśmy zarówno tematy związane z nauką i pracą w zawodzie. Mohammed opowiedział również, jak wygląda Dział Projektowy w Pekabex z punktu widzenia obcokrajowca oraz jak odnajduje się w polskiej rzeczywistości.
Twoja praca magisterska została nagrodzona w konkursie na najlepszą pracę dyplomową na Politechnice poznańskiej, gdzie zająłeś trzecie miejsce. Gratulacje! Możesz powiedzieć coś więcej na temat tego, o czym była ta praca?
Praca dotyczy projektowania prefabrykatów przy użyciu technologii BIM. Building Information Modelling, czyli modelownie informacji o budynku, to nowa technologia pozwalająca zawrzeć w jednym miejscu wszystkie istotne informacje o budowli i procesie jej powstawania. Miałem już wcześniej ogólną wiedzę na temat BIM, ale odkąd zamieszkałem w Europie, w Polsce, zauważyłem, że konstrukcje prefabrykowane są tu powszechne. W moim kraju nie są lub też nie cieszą się taką popularnością jak tutaj. W Polsce to istotne zagadnienia, dlatego zdecydowałem się pogłębić swoją wiedzę o prefabrykatach, aby sprostać wymaganiom rynku. Zacząłem czytać więcej specjalistycznej literatury, następnie wybrałem ten temat jako przedmiot swojej pracy magisterskiej, więc poniekąd zmusiłem się do tego, by wiedzieć jeszcze więcej. Czasem pisanie było trudne, zwłaszcza, że taka praca dzieli się na część teoretyczną i praktyczną, ale potraktowałem to jako wyzwanie. Mój promotor, Pan Profesor Mieczysław Kuczma, bardzo mnie wspierał w realizacji tego celu.
Wspomniałeś, że w Palestynie, Twojej ojczyźnie, technologia prefabrykacji nie jest popularna. Kiedy i dlaczego zacząłeś się interesować tą technologią?
Tak naprawdę zacząłem zajmować się tym tematem właśnie w Polsce. Zaskoczyło mnie, jak wiele problemów, chociażby związanymi z kosztami budowy, może rozwiązać ta technologia. Czasem pogoda jest nieodpowiednia na tradycyjne budowanie, przez co pojawiają się trudności. Jednak mając elementy prefabrykowane, wystarczy że je połączymy w procesie montażu. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas i energię, a co za tym idzie – jesteśmy bardziej przyjaźni środowisku. W Palestynie są potrzebne ogromne fabryki jak tutaj. Myślę, że świat potrzebuje prefabrykatów, aby rozwijać budownictwo. I mam tu na myśli większe obszary, nie tylko pojedyncze domy.
Jak się odnajdujesz w Polsce i naszej firmie?
Żyję w Polsce od dwóch lat, jednak wcześniej odbyłem odpowiedni kurs przygotowawczy, dzięki któremu mogłem lepiej poznać polski język i kulturę. Pomogło mi to również bardziej zaangażować się w życie w polskim społeczeństwie. Mówię trochę po polsku, jednak najczęściej porozumiewam się w języku angielskim, zwłaszcza w Pekebeksie. Tutaj wszyscy mówią po angielsku, dzięki czemu nie jestem wyobcowany. Znajomi z pracy są bardzo wspierający: oprowadzili mnie po firmie i zapoznali z ludźmi z poszczególnych działów. Otrzymałem również książki, dzięki którym mogę się rozwijać. Czuję się tu jak w domu. Na początku główną trudnością był dla mnie język i sam fakt rozpoczęcia pracy, jednak poradziłem sobie z tym. Wybrałem prefabrykaty jako temat swojej pracy dyplomowej, teraz jestem gotowy, aby te wiedzę zastosować w praktyce za pomocą nowego oprogramowania, którego używałem na uniwersytecie.
Bardzo dziękujemy za rozmowę i życzymy wielu dalszych sukcesów!