EKOLOGICZNE PRODUKOWANIE PREFABRYKATÓW
Nasze zakłady, w których produkujemy elementy prefabrykowane konsekwentnie dążą do redukcji śladu węglowego poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii i strategii ekologicznych. Przejście na cement niskoemisyjny oraz minimalizacja zużycia materiałów to tylko niektóre z kroków jakie podejmujemy przy produkcji prefabrykatów betonowych, zachowując przy tym parametry wytrzymałościowe. Inwestujemy w odnawialne źródła energii, modernizujemy flotę samochodową na rzecz hybryd, a termomodernizacja hal zmniejsza nasze zapotrzebowanie na energię. Dążymy także do zwiększenia efektywności energetycznej i wprowadzenia zarządzania aktywnym reagowaniem na popyt. Nasze fabryki opierają się na gospodarce obiegu zamkniętego, co ogranicza ilość odpadów i promuje ponowne wykorzystanie materiałów. Produkując elementy, takie jak słupy żelbetowe, płyty żelbetowe, ściany żelbetowe, cały czas dbamy o środowisko naturalne poprzez segregację odpadów, promowanie świadomości ekologicznej wśród pracowników oraz inwestycje w zielone inicjatywy, które zawarliśmy w naszych Zielonych Standardach. Budownictwo prefabrykowane to innowacyjne podejście do tworzenia konstrukcji przy jednoczesnym zaangażowaniu w ekologię. Dzięki temu osiągamy sukcesy biznesowe i przyczyniamy się do ochrony środowiska.
NASZE ZAKŁADY PRODUKCYJNE: REDUKCJA ŚLADU WĘGLOWEGO
- Zmiana technologii w zakresie produkcji konstrukcji budowlanych: przejście na cement niskoemisyjny z zachowaniem parametrów wytrzymałościowych (20% mniej CO2).
- Gospodarka obiegu zamkniętego – redukcja odpadów do minimum, maksymalne ponowne wykorzystanie materiałów i produktów. Działamy na zasadzie 5R.
- Opracowanie systemów budowlanych, które pozwoliło na odchudzenie konstrukcji: mniejsze zużycie betonu i zwiększenie powierzchni użytkowej obiektów.
NAKŁADY NA INWESTYCJE EKOLOGICZNE
- Inwestycje w zakresie odnawialnych źródeł energii i produkcja energii na własne potrzeby. Energia elektryczna dzięki fotowoltaice: w 2021 r. 35 687,25 kg mniej CO2.
- Przejście floty na samochody hybrydowe. Liczba zakupionych aut: 24 + 11 zamówionych. Zużywają mniej paliwa – a to oznacza mniejszą emisję szkodliwych spalin. Średnia spalania dla miękkich hybryd waha się od 5 do 10% w trasie. Dotychczas spalanie na poziomie 4,9/100 km w cyklu mieszanym, teraz 4,5/100 km. Dotychczas emisja CO2 wynosiła w przypadku standardowego Ceeda 130 g/km, w miękkiej hybrydzie schodzimy do 118 g/km.
- Termomodernizacja hal produkcyjnych w celu zmniejszenia zużycia paliw i energii wykorzystanej na ogrzewanie.
- Zmiana technologii ogrzewania technologicznego (przejście z oleju opałowego na gaz o niższej emisyjności – 20% mniej CO2).
ZWIĘKSZANIE EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ:
- Zarządzanie aktywnym reagowaniem na popyt – zarządzanie obciążeniem, systemy do wyrównywania szczytowych obciążeń sieci.
- Wykonanie audytu energetycznego, wskazującego punkty nad którymi firma może dalej pracować.
- W planie – dalsze instalowanie na wszystkich obiektach paneli fotowoltaicznych.
- W planie wprowadzenie BMS – Building Management System, zarządzanie zdalne budynkami, podgląd na zużycie prądu, światła w fabryce.
GOSPODARKA OBIEGU ZAMKNIĘTEGO – SYSTEMY ZASTOSOWANE W FABRYKACH
- Zbiornik retencyjny na wody deszczowe, do wykorzystania w procesie produkcji betonu.
- Woda recyklingowa z procesów mycia zasobników betonu i mieszarek wykorzystywana do produkcji betonu – obieg zamknięty wody.
- Beton pochodzący z mycia podajników do betonu oraz mieszarek trafia do separatora, w nim mechanicznie oddzielane jest kruszywo.
- Dogrzewanie kruszyw spalinami ze spalania gazu (z kotłowni).
- Resztki prętów łączone za pomocą zgrzewarki w pełnowartościowe długości.
- Elementy pozostałe z procesu produkcji strun sprężających wykorzystywane są jako systemowe zawiesia do transportu elementów.
- Powtórne użycie elementów drewnianych szalunków
- Cykl zamknięty – pył powstający w procesie produkcji betonu zawracany jest ponownie do procesu.
DBANIE O ŚRODOWISKO NATURALNE
- Segregujemy odpady w celu przekazania ich do recyklingu i do ponownego użytku. Redukcja odpadów do minimum, maksymalne ponowne wykorzystanie materiałów i produktów. Działamy na zasadzie 5R – refuse, reduce, reuse, recycle, rot.
- Podnosimy świadomość ekologiczną pracowników – szkolenia, kampanie eko.
- Transport zbiorowy pracowników, bliskość przystanków, ścieżek rowerowych.
- Tworzenie zielonych ogródków przy fabrykach w celu budowania ekosystemu, budowanie domków dla owadów i „zielonych stołów”.
- Kładziemy nacisk na zakup sprzętów niskoenergetycznych do biur.
- Wprowadziliśmy elektroniczny obieg dokumentów.
- Zmiana oświetlenia na LED.
- Dbamy o przestrzeganie standardów niezanieczyszczania wód oraz gleby.
- Firma sprzątająca używa ekologicznych środków do czyszczenia.
- Zbieramy nakrętki.
- W kuchniach używamy wyłącznie naczynia i sztućce wielorazowe.
- Wprowadziliśmy półki na książki dla pracowników.
- Dodatkowo w planie: utworzenie stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
NASI DOSTAWCY:
- Kupujemy kruszywa i cement ze źródeł przyjaznych dla środowiska.
- Współpracujemy z firmami logistycznymi, posiadającymi flotę spełniającą co najmniej normę Euro6 (w zakresie emisji spalin).
- Kupujemy materiały pochodzące z recyklingu (np. 90% zakupionej stali).
INNOWACYJNOŚĆ: STRATEGICZNA PRZEWAGA
Nowoczesne fabryki
Przełamujemy bariery postępu: automatyzacja i znaczące moce produkcyjne to sposób na optymalizację wykorzystania zasobów, zwiększenie bezpieczeństwa, obniżenie kosztów i rozwiązanie problemu braku siły roboczej w Europie.
Jeden z najnowocześniejszych obiektów w Europie jest wyposażony we w pełni zautomatyzowane linie.