Grupa Pekabex to lider w zakresie nowoczesnego budownictwa. Działanie w branży, jaką jest prefabrykacja, pozwala firmie nie tylko utrzymać tę pozycję, ale także zapewniać wysokie miejsce na podium pod względem ekologii i ekonomii. Czym wyróżnia się technologia prefabrykacji i dlaczego z punktu widzenia przedsiębiorcy warto zainteresować się tą metodą powstawania budynków wielkopowierzchniowych i mieszkalnych?
Prefabrykacja – ekologiczne i ekonomiczne aspekty
Stosowanie technologii prefabrykacji gwarantuje nie tylko najwyższą jakość produkowanych rozwiązań, ale ma także pozytywny wpływ na środowisko. Troska o nie, w przypadku grupy Pekabex, zaczyna się już na etapie produkcji. Dzięki wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań i automatyzacji procesów jesteśmy w stanie zoptymalizować wykorzystanie zasobów, w tym materiałów niezbędnych do wytwarzania prefabrykatów żelbetowych. Działania w zakresie pro-środowiskowym pomocne są także w dążeniu przez przedsiębiorstwo do zasady zero-waste. W procesie produkcyjnym prefabrykatów wykorzystywana jest nie tylko woda deszczowa gromadzona w zbiornikach retencyjnych, ale też woda recyklingowa, dostępna dzięki obiegowi zamkniętemu. Ponowne wykorzystanie raz użytych materiałów pozwala na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do 86% i zużycia wody o 76%. W przypadku betonu – w postaci kruszywa, zbrojenia zaś oddawane są do punktów recyklingu.
Elementy prefabrykowane z betonu – dlaczego warto postawić na Pekabex?
Wybierając elementy prefabrykowane z betonu od Pekabex zyskujesz pewność, że powstały one nie tylko z wysokiej jakości materiałów, ale także z troską o środowisko naturalne. Najlepszym tego przykładem jest zmiana technologii produkcji konstrukcji prefabrykowanych w naszej firmie. Ciągle dążymy do tego, aby pozostawiać możliwie najmniejszy ślad węglowy. Wybierając prefabrykaty od Pekabex, również wspierasz zrównoważony rozwój. Sukcesywnie zastępujemy cement portlandzki CEM I wieloskładnikowym CEM II i kolejnymi, o jeszcze niższym śladzie CO2, co na chwilę obecną w praktyce przekłada się na zmniejszenie śladu węglowego produktów nawet o 20%.
Ekologiczne, a zarazem ekonomiczne podejście do technologii prefabrykacji przez Pekabex opiera się między innymi 0 prace prowadzone we własnych laboratoriach betonu oraz Centrum Badań i Rozwoju. Pozwalają one jeszcze bardziej przyczyniać się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do otoczenia.
Zrównoważony rozwój w kontekście zmniejszenia kosztów produkcji
Budownictwo z prefabrykatów wbrew pozorom nie jest droższe od klasycznie stosowanych technologii. Dzięki dążeniom firmy do zrównoważonego rozwoju, koszty ponoszone przez inwestorów i generalnych wykonawców są zminimalizowane. Wynika to nie tylko z zastępowalności materiałów czy mocnego nacisku na recykling, ale także z troski o zmniejszenie zużycia energii wykorzystywanej w procesie produkcji. Krokiem milowym jest postawienie na zielone źródła energii. W przypadku Pekabex większość naszych fabryk wyposażona została już w farmy fotowoltaiczne, które zapewniają produkcję energii bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów finansowych. Kolejną zmianą jest zastąpienie pojazdów, oświetlenia, a także pieców nowymi o niższym poborze mocy, co jednocześnie pozwala na ograniczenie strat ciepła w dostawie.
Dążenie do zrównoważonego rozwoju przekłada się nie tylko na pozytywny wpływ na środowisko naturalne, ale także korzyści finansowe dla firm korzystających z tych rozwiązań. Nakłady ponoszone przez Pekabex na inwestycje środowiskowe stale rosną. Decydując się na współpracę, masz pewność, że otrzymasz najwyższej jakości elementy prefabrykowane, które powstały z myślą o zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych.