Montaż konstrukcji prefabrykowanej fabryki Baltic Towers
Montaż konstrukcji prefabrykowanej na budowie, zwłaszcza tak gigantycznych jak case inwestycji Baltic Towers, którą montujemy dla Erbud w Gdańsku, wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia, którą oferują najbardziej wyspecjalizowane firmy. Zespół Działu Montaży firmy Pekabex opowiada dzisiaj o szczegółach tego bardzo zaawansowanego technologicznie procesu – zapraszamy do zapoznania z naszą rozmową z Adamem i Łukaszem, którzy wraz z Weroniką, Waldemarem i Tomaszem są odpowiedzialni za prace zespołów monterskich.
Zanim przejdziesz dalej, koniecznie zapoznaj się z artykułem o transporcie tych gigantycznych prefabrykatów.
Konstrukcja Baltic Towers jest wyjątkowa ze względu na gabaryty poszczególnych elementów konstrukcyjnych i wielkość całego obiektu. Jakie są największe rozpiętości, wysokości i ciężary elementów dostarczanych przez Pekabex?
Budowa hali produkcyjno–magazynowej wież wiatrowych składa się z hali głównej 3-nawowej oraz dwóch mniejszych hal. Główna hala ma wymiary 136m x 377m i wysokość 35,5m. Jej główna konstrukcja składa się ze słupów głównych sprężanych o wysokości 33,6m i przekroju 0,6m x 2,8m. Waga jednego słupa to 75 ton. W każdej z naw budynku zaprojektowano belki podsuwnicowe o wys. 1,8m i ciężarze 35 ton. Całość zwieńcza konstrukcja dachu z dźwigarami o maksymalnej rozpiętości 55m i wadze 65 ton.
Montaż słupa z kół, podnoszenie na dwa żurawie, obracanie go w powietrzu: taka technologia została przez nas zastosowana po raz pierwszy na tym projekcie. Jak to się odbywa i dlaczego tak robimy?
Działamy tak ze względu na rozmiar słupów głównych, których wysokość w przekroju wynosi 2,8m/ 0,6m. Plan podnoszenia słupa nie dopuszczał możliwości montażu przy pomocy jednego żurawia, ponieważ groziło to skręceniem/ wywróceniem słupa. Dlatego montaż słupów odbywa się przy pomocy dwóch żurawi, . Za bezpośredni montaż słupów odpowiada żuraw gąsienicowy o klasie 500 ton i drugi pomocniczy w trakcie obracania w powietrzu o klasie 300 ton.
W jaki sposób zostały dobrane żurawie do tej technologii podnoszenia i montażu, czy te rozwiązania są spowodowane wysokością hali?
90% elementów obiektu jest ponadgabarytowych, dlatego szczególnie ważne było odpowiednie dobranie żurawi oraz sporządzenie Planów podnoszenia dla każdego z elementów, aby stworzyć bezpieczny Projekt Organizacji Robót. Przy doborze żurawi najważniejszy jest ciężar elementów, wysokość hali oraz odległość, na jaką podawany jest dany element.
Jakie są potrzebne sprzęty do montażu, czy dostawcy na rynku mieli takie odpowiednie sprzęty do obsługi montażu, jakie są nam potrzebne?
Ze względu na wielkość obiektu oraz termin realizacji zaplanowano pracę na kilka ekip monterskich, dla których są zaplanowane osobne żurawie od 300- 500 ton oraz podnośniki o wysokości do 46m.
Jeśli chodzi o montaż, to mówi się, że na tym projekcie wszystkie zastosowane rozwiązania są niestandardowe – nawet przekrój słupa, z czym się to wiąże?
Konstrukcja obiektu jest niestandardowa, do każdego elementu projektowo, jak i montażowo, podchodzimy indywidualnie. Zgodnie z Projektem Organizacji Robót zaplanowano montaż dźwigarów na dwa żurawie klasy 300-400 ton. Montaż belek podsuwnicowych, na których będą poruszać się suwnice o nośności do 200 ton, oraz ściany prefabrykowane o wysokości ponad 7m, które będą montowane za pomocą obrotnicy lub dźwigu z dwoma wciągarkami.
Ważna jest także kolejność montażu, zalewanie słupów – jaka będzie ilość wlanej zaprawy?
Zachowanie odpowiedniej wytrzymałości wszystkich połączeń elementów zapewniają nam zaprawy o wysokiej wytrzymałości do 100 MPa. Łączną ilość materiału potrzebną do zalania wszystkich połączeń szacujemy na 250 ton oraz uciąglenie belek podsuwnicowych betonem o klasie C45/55 SCC w ilości ok. 250m3.
Ważna rolę w montażu konstrukcji prefabrykowanej obiektu odgrywa kolejność montażu elementów. Słupy o wysokości ponad 30m i przekroju 2,8m x 0,6m są zamocowane do fundamentu 16 śrubami M w systemie Peikko. Po montażu słupów, montujemy płytę sprężaną TT w środku wysokości słupów która usztywnia całą konstrukcję.
Jaka jest liczba osób pracujących na całej budowie i na samym tylko montażu konstrukcji prefabrykowanej, ile pracuje żurawi, ile podnośników, ile ładowarek?
Montaż konstrukcji prefabrykowanej potrzebował do 7 ekip monterskich po 6 osób, 7 żurawi oraz 18 podnośników, dodatkowo 2 ładowarki, którymi transportowane są materiały.
Konstrukcja jest po części zespolona – ważna jest też konstrukcja stalowa, z jakiego powodu jest to ważne montażowo?
Dla zachowania odpowiedniej wytrzymałości i stateczności konstrukcji zaprojektowano stężenia ścienne i dachowe. Muszą być one montowane w parze z elementami prefabrykowanymi.
Obiekt powstaje w Gdańsku, na Wyspie Ostrów – czy lokalizacja jest dla Pekabeksu wyzwaniem?
Montaż obiektu na wyspie Ostrów, a co za tym idzie na terenie Stoczni Gdańskiej, wymusza zachowanie i dostosowanie się do wymagań i procedur panujących na wyspie. Wszyscy pracownicy, transporty, materiały muszą być awizowane i kontrolowane przez służby stoczni Gdańskiej.
Warunki atmosferyczne na wybrzeżu są wymagające, jak to się przekłada na Wasze prace?
Dodatkowym wyzwaniem, z którym musimy się mierzyć, są warunki atmosferyczne, które są bardzo zmienne i gwałtowne. Wielkość montowanych elementów ogranicza nas co do prędkości wiatru, która nie może przekraczać 10m/s dla bezpiecznego montażu. Przykładem jest sytuacja z godz. 15:30 dnia 28.06.2024, kiedy to przeszła nawałnica , która spowodowała sporo zniszczeń. W tym przewrócenie sąsiadującego z budową żurawia stoczniowego do pobliskiego kanału.