Fundusz Ubezpieczeń Społecznych
NAZWA FUNDUSZU: FUNDUSZ UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
NAZWA ZADANIA: PROJEKT DOTYCZĄCY UTRZYMANIA ZDOLNOŚCI DO PRACY PRZEZ CAŁY OKRES AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 62 752,19 zł , całkowita wartość zadania 108 790,62 zł
W zakładzie Kokoszki Prefabrykacja S.A. dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dokonano montażu barierek zabezpieczających, które mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo podczas prac wykonywanych w okolicy windy do kratownic oraz windy do siatek. Ponadto zostały zakupione nowe szafy do przechowywania substancji chemicznych dzięki czemu przechowywanie substancji chemicznych odbywa się w sposób bardziej zorganizowany i bezpieczny. Dodatkowo zakład wyposażono w myjki do oczu, dzięki czemu w razie wypadku dostania się ciała obcego do oka, zwiększone zostało prawdopodobieństwo natychmiastowego usunięcia ciała obcego z oka, w bezpieczny i higieniczny sposób.
Zespół BHP
W zakładach produkcyjnych i na budowach bezpieczeństwo zapewnia nasz własny 6-osobowy zespół BHP, jak również współpracujący inspektorzy zewnętrzni. Profesjonalizacja zespołów montażystów na budowach, zapewniony im sprzęt, szkolenia oraz przeprowadzane pracownikom dwa razy w roku spotkania w ramach kampanii BHP, pozwalają zapewnić bezpieczeństwo znacząco większe niż na tradycyjnych budowach.
Grupa organizuje szkolenia wstępne i coroczne szkolenia okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony przeciwpożarowej organizowane oraz szkolenia tematyczne, szkolenia w ramach kampanii bezpieczeństwa prowadzonych w Grupie, instruktaże w sytuacji zakupu nowego wyposażenia oraz spotkania z załogą w ramach „Minuty dla bezpieczeństwa”. Służba BHP raz w roku organizuje „Miesiąc bezpieczeństwa”, w ramach którego podejmowane są działania mające na celu zwiększenie świadomości pracowników w zakresie zagrożeń i czynników szkodliwych występujących w środowisku pracy, a także poprawę warunków pracy.
Place budowy prowadzone przez Pekabex są jednymi z najbezpieczniejszych w Polsce, m.in. dlatego, że technologia prefabrykacji wymaga zaangażowania małych zespołów montażowych. Ekipy są ponadto bardzo dobrze wyposażone i gruntownie przeszkolone w zakresie bezpiecznego montażu. Grupa podnosi świadomość wszystkich uczestników realizowanych inwestycji (podobnie jak pracowników zakładów produkcyjnych) w zakresie bezpieczeństwa pracy poprzez:
- szkolenia wprowadzające na teren budowy/zakładu produkcyjnego,
- regularne szkolenia w dziedzinie BHP i PPOŻ (wstępne, okresowe),
- praktyczne ćwiczenia z ewakuacji,
- szkolenia z udzielania pierwszej pomocy,
- regularne spotkania pracowników i kierownictwa w ramach „Minuty dla bezpieczeństwa”,
- codzienne odprawy przed rozpoczęciem prac,
- tematyczne kampanie bezpieczeństwa (np. prace w wykopach, prace na wysokości, prace z substancjami chemicznymi).
W celu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy stosowana jest zasada połączonych sił, na którą składają się zaangażowanie pracowników, aktywność osób nadzorujących pracę oraz determinacja Zarządu, który wyznacza cele strategiczne w tym obszarze i rozlicza ich realizację. Istotny wpływ na poziom bezpieczeństwa mają:
- opracowane metody bezpiecznej pracy, zwłaszcza w obszarach zwiększonego ryzyka,
- codzienne kontrole stanowisk pracy, cotygodniowe audyty BHP i comiesięczne przeglądy warunków pracy,
- odpowiednie dobrane pod względem wielkości charakteryzujących dane zagrożenie środki ochrony indywidualnej i zbiorowej,
- atestowany i sprawny technicznie sprzęt roboczy/narzędzia,
- tablica informacyjna poświęcona tematyce bezpieczeństwa oraz tablica wypadkowości,
- lustra bezpieczeństwa,
- wymagane przepisami prawa znaki informacyjne, ostrzegawcze, nakazu/zakazu oraz piktogramy na maszynach
W 2020 roku w Grupie Pekabex wdrożono system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oparty o normę ISO 45001:2018. Zostali nim objęci pracownicy spółek Grupy, a także osoby, które nie mają takiego statusu, ale których praca lub miejsce pracy jest kontrolowane przez Grupę. Wdrożony system obejmuje m.in.: identyfikacje zagrożeń, badanie przyczyn wypadków, a także sytuacje awaryjne, wymagania prawne oraz zarządzanie bezpieczeństwem wykonawców.
Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas pandemii COVID-19
W zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób pracujących w czasie epidemii COVID-19 Grupa wdrożyła procedury wymagane przepisami prawa i wypełniła zalecenia organów administracji państwowej. Wśród środków zapobiegawczych zastosowanych przez Grupę należy wymienić:
- przeprowadzenie kampanii informacyjnych wśród pracowników na temat ograniczenia ryzyka związanego z narażeniem na zakażenie SARS-CoV-2 w pracy,
- zastosowanie środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 na terenach zakładów pracy Grupy tj.: zapewnienie dystansu fizycznego, pracy zdalnej tam gdzie było to możliwe, ograniczenia kontaktów bezpośrednich z osobami spoza zakładu pracy, restrykcyjnego przestrzegania zasad higieny w miejscu pracy, zastosowanie odpowiednich zasad dezynfekcji,
- zapewnienie środków ochrony indywidualnej i dostosowanej odzieży roboczej,
- montaż dozowników ze środkami do dezynfekcji rąk na terenie zakładów pracy oraz placów budowy, na których przebywają pracownicy Grupy,
- dodatkową dezynfekcję powierzchni wspólnych – klamek, drzwi, mebli w jadalniach,
- decyzję o wyłączeniu klimatyzacji, która mogłaby stać się potencjalnym źródłem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, we wszystkich firmowych budynkach,
- decyzję o zaprojektowaniu i wykonaniu, przy współudziale start-up ReBuild, zautomatyzowanej linii do szycia maseczek ochronnych a następnie ich dystrybucja wśród pracowników.